Tuz

Tuz, kimyada, bir asitle bir bazın tepkimeye girmesi neticesinde meydana gelen maddedir. Tuz asitteki artı yüklü iyonla bazdaki eksi yüklü iyondan meydana gelir.

Responsive image
YAZAR
Mustafa Atapay
DOSYA BOYUTU
1,40 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9786058463165

Bir Tuz kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Tuz kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Mustafa Atapay tarafından yazılmıştır.


Mustafa Atapay, Tuz adlı bu kitabında da "içsesi"ni izlemeyi sürdürüyor. Bugünlerde özgün bir şiir kitabı okumak istiyorsanız Tuz, kitapçılarda sizi Tuz bekliyor.Onun şiir dünyası hakkında Ali Duman'ın aşağıdaki değerlendirmesi önemli bir başvuru niteliğinde:"Hemen söylemek gerekir, özellikle amaçlanmamakla birlikte oldukça kapalı ve güç anlaşılır bir şiir Atapay’ın şiiri. Kapalılık, Atapay’ın “eşyanın içindeki gizli gerilimi” hisseden bir şair olmasından kaynaklanmaz. Bilakis Atapay’ın şiiri eşyadan değil ben’den yola çıkan son derece “benmerkezci” bir şiirdir ve bana göre kapalılığının temel nedeni de budur. Şairin bakışı doğrudan doğruya eşyaya yönelmez. Gözleri, deyim yerindeyse iç dünyasına saplanmış birer çivi (‘iğne’) gibidir. Bütün eğretilemeler, bütün imajlar aslında ben’den kaynaklanmakta, eşya ben’in kendi kendini ifşası için bir vasıta olmaktadır. Atapay’ın okurun beklentisine yüz vermeyen, sarsan, şaşırtan mısralarının, yer yer tek başına kaldığı izlenimini bırakan imajlarının bu bağlam içinde okunması gerekir."(Tanıtım Bülteninden) 


...ile baz arasında gerçekleşen kimyasal tepkime sonucunda suyla birlikte oluşan maddeye tuz denir. Hazırlanması Tuzların oluşum tepkimesi bir denklem biçiminde yazılabilir: asit + baz—> tuz + su.