Necip Fazıl ve Büyük Doğu

Hamza Türkmen'in Sunduğu Ulustan Ümmete Programında Büyük Doğu Ve N.F.Kısakürek konusunu Memur-Sen Gn. Başkanı Danışmanı Serdar Bülent YILMAZ ve N.Erbakan Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç.

Responsive image
YAZAR
Suat Ak
DOSYA BOYUTU
2,82 MB
YAYIN TARIHI
2016
DIL
Türkçe
ISBN
9786059268394

PDF formatında Necip Fazıl ve Büyük Doğu. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Necip Fazıl ve Büyük Doğu kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Necip Fazıl Kısakürek (1904-1983) aramızdan ayrılalı 33 yıl oldu. Konu Necip Fazıl olunca karşımızda sadece edebi eserleri ve düşünceleri olan bir entelektüel yok. O entelektüel tarafının yanında, o zamanki mevcut sisteme yönelttiği eleştirilerle ve sistem tarafından maruz bırakıldığı davalar, mahkemeler ve hapis cezalarıyla hayatı çileye dönmüş siyasi bir kişilik aynı zamanda. Bu yüzden Cumhuriyet tarihinin 50-60 yılının en önemli aktörlerinden biri. Siyasi, toplumsal ve kültür tarihimizin nerdeyse 50-60 yılını Necip Fazıl'in düşüncelerini, sanatını ve mücadelelerini dikkate almadan anlayamayız ve analiz edemeyiz. O, bazen bir çığlık gibi bazen de kendi ifadesiyle buzulları hohlayarak eritmeye çalışan bir entelektüel olarak, Anadolu'yu karış karış dolaşan, mahkemeden mahkemeye, davadan davaya koşan biri olarak aziz ömrünü tamamlamıştır. Onun yaşadığı dönemin, mücadelesini sürdürdüğü ortamın şartları bilinmeden nasıl onu anlamak güçse, onun mücadelesini ve çalışmalarını bilmeden de bugünleri, toplumsal ve siyasi akışımızı anlamamız o kadar güç. İşte bu eser bu ilişkiyi gözler önüne seren ve Necip Fazıl ile sınırlı "Sosyal-Siyasi Mücadele Tarihi"dir. Okuyucu bu tarihin merkezinde Necip Fazıl'ın sanat ve edebiyat adamı olarak portesini değil, Büyük Doğu Cemiyeti'ni kuran, dergi ve gazete çıkaran, hakkında davalar açılan, idealini anlatmak için adım adım Anadolu yollarına düşen, fikirleriyle siyasi mücadele içinde bulunan bir Necip Fazıl portresi bulacaktır.Bu çalışma Suat Ak'ın titiz araştırmalarıyla ve bilgisiyle kültür dünyamıza katılmaktadır.(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 464Baskı Yılı: 2016Dili: TürkçeYayınevi: Büyüyenay Yayınları 


Suat Ak. Necip Fazıl Kısakürek (1904-1983) aramızdan ayrılalı 33 yıl oldu. Konu Necip Fazıl olunca karşımızda sadece edebi eserleri ve düşünceleri olan bir entelektüel yok.